Nie sztuka tworzyć sztukę

Gothic_altar_veit_stoss_bordercroppedCelem sztuki zawsze było wywieranie jakiejś emocji. Najczęściej był to zachwyt. Dawniej zachwyt nad tym ile to musiało czasu i pieniędzy. Zachwyt nad tym jak wspaniały umysł mógł coś takiego wymyślić., lub jak dobrze opanowane ma ktoś rzemiosło.

Można przypomnieć chociażby ołtarz Wita Stwosza stworzony bez użycia dostępnych dziś technologii.

W teatrze można było zachwycać również widzów nietuzinkowością spektakli, ciekawym pomysłem, genialnym kunsztem aktorskim, rozbudowaną scenografią, efektami specjalnymi, strojami.

Obecnie ze sztuki pozostają tylko emocje. Emocje w dodatku coraz częściej negatywne. Zamiast zachwytu, emocją stało się łamanie tabu. Skoro łamanie tabu wywołuje u wielu osób emocje, to błędnie uważa się to za sztukę.

Przypomnę chociażby Panią, która uważa, że jest artystką bo  maluje jajami z pochwy.

Wg wyznacznika nowej pseudo cywilizacji, im coś bardziej szokuje, tym jest to większa sztuka. Z prawdziwą sztuką ma to jednak niewiele do czynienia.

Skoro taka sztuka się tworzy oznacza to, że znajdują się osoby, które w taki sposób, ją pojmują. Świadczy to o upadku cywilizacyjnym, upadku moralnym elit, bo przecież wystarczy się przypatrzeć przeciętnemu odbiorcy „sztuki”, nie jest to przeciętny zjadacz chleba, pracownik ochrony czy hipermarketu (nie urażając nikogo).

Obecna „sztuka” sztuką nie jest ale skoro niektórzy chcą ją oglądać, to mają do tego prawo. Stanowczo sprzeciwiam się jednak finansowaniu takiej „sztuki” z pieniędzy publicznych, moich pieniędzy. Sam fakt, myśli, że zabrane mi pod przymusem, ciężko zarobione pieniądze, zostaną wydane między innymi na porno sceny w Teatrze, lub jakieś fiolki z fekaliami napawa mnie obrzydzeniem. Finansowanie takiej „sztuki”, powoduje tworzenie się podmiotów, które zajmują się szokowaniem opinii publicznej za jej pieniądze.

Bo w dzisiejszych czasach nie sztuka tworzyć „sztukę”….

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *