Mieszkanie minus

Mieszkanie plus Mieszkanie+

Po wprowadzeniu programu 500+ czas na realizację nowych obietnic skrajnie socjalistycznych. Rząd zapowiada stworzenie programu mieszkanie +.

Rząd nie posiada własnych pieniędzy, zatem liczymy ile to może nas kosztować:

Koszt budowy ma nie przekraczać 3000zł za metr kwadratowy. Koszt budowy średniego mieszkania 63m2 będzie zatem wynosić w przybliżeniu ~190 000zł.

W obecnie funkcjonującym programie „Mieszkanie dla Młodych”, miesięcznie wpływa kilka tysięcy wniosków, co oznacza, że zainteresowanie mieszkaniowe rocznie, tylko i wyłącznie osób, które stać na kredyt, to kilkadziesiąt tysięcy rocznie. Przyjmijmy zatem, że aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe młodych ludzi, w dość krótkim czasie, musiałoby powstawać kilkadziesiąt tysięcy mieszkań rocznie. Przyjmijmy zatem do dalszych obliczeń 50tys mieszkań.

Po przemnożeniu dostajemy 9,5mld zł rocznie, przy bardzo optymistycznych założeniach. Jest to zatem obietnica o zgrozo realna. 

Sam program niesie jednak za sobą wiele niebezpieczeństw:

  • jest to kolejny program, który będzie uzależniał obywateli od państwa, będzie swoistą łapówką za głosy
  • szacunkowy koszt budowy jest zaniżony, wszak wszystko co jest budowane przez państwo, wskutek jego nieudolności i ścierania się wielu grup wpływów, jest kilkukrotnie droższe niż to samo na wolnym rynku
  • mieszkania będą słabej jakości, bo jakoś ciężko mi sobie wyobrazić osobę, która odmawia odbioru mieszkania za darmo, ze względu na niedoróbki
  • będzie trzeba podnieść podatki aby program sfinansować, pojawią się kolejne para podatki
  • zwiększy się liczba urzędników, którzy program będą musieli zrealizować, będą określać komu się mieszkanie należy, będą musiały powstać nowe spółdzielnie, które będą zarządzać majątkiem skarbu Państwa, w których prezesami będą na pewno osoby najbardziej „kompetentne”
  • mieszkania mogą być przydzielane, wg klucza partyjnego a nie według realnych potrzeb mieszkaniowych

Prognozowane skutki:

Młode małżeństwa, zyskają możliwość zamieszkania w drogich, słabej jakości mieszkaniach. Obywatele spłacą program w podniesionych podatkach, powiększony o całą machinę biurokratyczną, niezbędną do jego obsługi. Spłacą zatem z całą pewnością więcej niż wartość mieszkań na rynku.  Polska gospodarka lekko przyhamuje. Głosy wyborców, którzy w mieszkaniach zamieszkają będą trwałe, zatem będzie ciężko odsunąć PiS od władzy.

 

You may also like...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *